Mobilní domy – cesta k levnému bydlení

Mobilní domy nachází více a více obdivovatelů. Jsou to plnohodnotné domy? Nebo mají jejich odpůrci pravdu a v našich končinách jsou vhodné jen jako víkendová chata?

V současné době se ceny bytů a domů šplhají na svá maxima. Stejně tak je to s dostupností hypotéky na bydlení. Úrokové sazby ceny domů a bytů tlačí výše a výše. Není tedy divu, že se mnoho lidí poohlíží po alternativách bydlení. Jednou takovou alternativou je obytný dům nazývaný mobilní dům. A co vlastně toto sousloví označuje? Jedná se vlastně o dům, který je a není na kolech. Podstatou je, že je mobilní a bez pevných základů. Jako celek je možné ho přemístit jak zapojením do soupravy nebo připojením na podvozek, který má kola.

mobilní dům netradiční

Ceny bytů v Praze o velikosti 3+kk začínají na 3 milionech korun. Ceny rodinných domů v Praze začínají na 6 milionech. Při těchto cenách se cena mobilního domu 3+kk okolo 500 tisíc korun zdá jako kouzelná. Je ovšem potřeba počítat s dalšími náklady, které mobilní dům značně prodraží. Jedná se především o pořízení vhodného pozemku, což v případě Prahy může znamenat investici minimálně 4 miliony korun. Je tedy ideálnější variantou uvažovat o umístění mobilního domu mimo Prahu. Mobilní dům potřebuje běžné inženýrské sítě, na které je možné takový dům bez větších komplikací napojit. Jak takový pozemek vytipovat? Nové nezastavěné pozemky určené k nové zástavbě maji zpravidla přípravy těchto sítí již zabezpečené, avšak opět je zde potřeba kalkulovat vyšší pořizovací cenu za metr čtvereční. Méně využívanou variantou pro umístění mobilního domu může být pozemek s již postaveným rodinným domem, který není ideální k bydlení z důvodu jeho nákladné rekonsrtukce. Veškeré sítě tak budete mít již na pozemku a okamžitě po přistavení mobilního domu tak můžete bydlet. Starý dům můžete využít poté jako dílnu, garáž či jiné technické zázemí.

interiér mobilního domu

Ať už je tedy pozemek včetně sítí, či není, je nutné mít na mysli, že pozemek musí být vždy stavební. Zároveň je vždy lepší navštívit místně příslušný stavební úřad, kde obdržíte doporučení, jak v případě Vašeho pozemku dále postupovat. Jelikož mobilní dům dle zákona nemá přesnou definici a úřady se řídí zpravidla jen doporučením vydaným Ministerstvem pro místní rozvoj, může se stát, že různé stavební úřady zaujmou různá stanoviska.

Zajímavostí je z pohledu evropanů skutečně hojné využívání mobilních domů v USA. Podle statistik v mobilních domech v USA žije přes 20 milionů obyvatel. Mobilní domy jsou tam využívané především v jižní části USA jako je například Jižní Karolína nebo Nové Mexiko. K oblibě mobilních domů tam přispívá především mírné klimatické podnebí.

Pokud propadnete kouzlu mobilních domů a budete si chtít mobilní dům pořídit, máte na výběr mezi novými mobilními domy nebo již použitými mobilními domy. Na nové mobilní se v České republice již specializuje několik firem, přičemž některé z těchto firem mobilní domy i vyrábí. Ostatní mobilní domy dováží buď jako stavebnice, nebo již jako celek a zajistí Vám jejich přepravu a usazení na pozemku. Použité mobilní domy do České republiky již též dováží několik firem. Jedná se o mobilní domy, které jsou zpravidla ze severozápadní části Evropy. Cena použitého mobilního domu o menší velikosti se dnes může pohybovat již pod 100 tisíci korun a to již jsou ceny dostupné pro téměř všechny.   

Dokážete si představit, že bydlíte po celý rok v mobilním domu?