Autem do Chorvatska

Jako každý rok, míří do nejrůznějších částí Chorvatska většina čechů. Nejvíce čechů pak využívá k dopravě do Chorvatska právě osobní automobil. Vyrážíte i Vy na dovolenou do Chorvatska autem?

Příprava na cestu do Chorvatska je věc, kterou rozhodně nepodceňujte. Ačkoliv se může zdát, že cesta o vzdálenosti okolo 1000 kilometrů není nijak náročná, není tomu vždy tak. Důležité je přemýšlet před cestou nad drobnostmi, které nám ale mohou zajistit bezstarostnou dovolenou. Při cestě autem na delší vzdálenosti je důležité mít jistotu, že nás náš vůz na cestě nenechá uprostřed cesty. Je tedy vhodné naplánovat si pravidelnou kontrolu v autoservisu zhruba jeden měsíc před samotnou cestou. Na opravu případných nedostatků na vozidle tak budou mít v autoservisu dostatečný čas. Pokud už budete v autoservisu, využijte této možnosti a poptejte se po uzavření smlouvy na asistenční služby. Při cestě Vás poté případné poruchy nevyvedou z míry, jelikož budete mít dle míry asistence vždy zajištěnou servisní jednotku, která Vám zajistí opravu, nebo přistaví náhradní vůz.

Rakousko a Slovinsko

Jelikož cesta do Chorvatska vede přes Rakousko a Slovinsko, je vhodné se předem informovat o poplatcích za mýtné. Dálniční poplatky v jednotlivých zemích jsou závislé na době platnosti. Jednou z mnoha možností jak pořídit dálniční kupon před cestou, je nákup u UAMK. V roce 2019 vychází cena za dálniční kupon pro osobní automobil do 3,5 t na 10 dní 247 Kč. Pokud plánujete svou cestu na déle než deset dnů, pak můžete využít dálniční kupon na 1 měsíc, který vychází na 719 Kč. Pokud se ale nehodláte po Rakousku pohybovat během měsíce Vaší dovolené, vyplatí se určitě zakoupit dva 10.ti denní dálniční kupony. Kromě poplatků za dálnice, na které se vztahuje dálniční kupon, se můžete v Rakousku setkat i poplatkem za mýtné za tunel. Ceny za takové úseky se zpravidla pohybují okolo 10 Euro.

Rakousko dálnice

Nejenom v Rakousku Vás čeká poplatek za dálniční kupon. I Slovinsko je země využívající samolepící dálniční kupony. Tak jako kupony pro Rakousko, můžete i tyto zakoupit například v UAMK. Slovinsko přijalo svou úlohu tranzitní země pro cestu na jich a přizpůsobilo tomu cenovou politiku svých dálničních známek. Lze tak zakoupit dálniční kupon na 7 dnů, který vychází pro osobní automobil do 3,5 t v UAMK na 450 Kč. Jelikož většina turistů chce trávit u moře právě oněch 7 dnů, bude muset sáhnout po dálniční známce s dobou platnosti jeden měsíc. Tato známka vychází v UAMK na 900 Kč.

Slovinsko

Chorvatsko

Chorvatsko využívá pro platby za dálnice především své mýtnice. Zde je možné platit hotově. Je nutné však upozornit, že směnné kurzy na těchto mýtnicích se nemusí zdát vždy nejvýhodnější. Je tedy dobré připravit si na tyto platby drobné kuny. Ceny za mýtné v Chorvatsku jsou závislé na vzdálenosti úseku. Kromě dálnic jsou v Chorvatsku zpoplatněné i průjezdy tunely a přejezdy přes mosty na vybrané ostrovy.

Cesta do Chorvatska je pro středoevropany společná s cestou do Itálie. Je proto mít vždy na mysli, jaký termín odjezdu plánujeme. Vysoce exponovaným dnem pro cestu na jich je sobota. Tyto dny bývají na obvyklých místech (například kolem Vídně nebo Grazu) pravidelně dopravní zácpy. Méně exponovaným dnem směrem na jich tak je neděle. Pokud ovšem naplánujete cestu v období, kdy začínají v Německých zemích prázdniny, může být i neděle den, který Vám cestu prodlouží i o několik hodin.

V době navigací a dopravních aplikací je zbytečné plánovat cestu jakožto dogma, tedy trasu ze které za žádnou cenu nesjedete. Je tedy vhodné naplánovat si ideální cestu v podobě záchytných bodů a následně již jen sledovat dopravní aplikace a plynulost provozu. Neméně praktické je mít registrace u ubytovacích aplikací, které Vám v případě neplánovaných přerušení cest nabídnou nejbližší ubytovací kapacity.