Živý plot

Mít svou zahrádku ohraničenou živým plotem, to je sen většiny majitelů rodinných domů. Z jakých druhů živých plotů lze vybírat a které jsou ty vhodné?

Živý plot zakládáme zpravidla proto, že chceme oddělit naší zahradu od sousedních. Též na místech, které chceme v naší zahradě opticky rozdělit či olemovat. Před založením takového živého plotu si musíme položit několik základních otázek.

Mimo jiné je potřeba znát odpovědi na tyto otázky:

Má můj živý plot ohraničovat naší zahradu?
Má můj živý plot lemovat či rozdělovat část naší zahrady?
Má můj živý plot vytvářet clonu před hlukem?
Má můj živý plot vytvářet clonu před pohledy sousedů?

Podle našich potřeb pak vybíráme mezi zivými ploty opadavými, neopadavými, nízkými, s velkým nárůstem či různobarevnými variantami.

Mezi nejčetněji rozšířené listnaté živé ploty (tedy opadavé živé ploty) jmenujme habr obecný, buxus nebo tradiční ptačí zob. Mezi nejčetněji rozšířené jehličnaté živé ploty pak musíme zmínit tis, cypřišek nebo tradiční thuja.

Habr obecný

Habr obecný má vysoce klenutou korunou. Listy jsou vejčitého tvaru. Habr kvete od dubna do května. Tento živý plot je velmi snášenlivý i zásahům, proto je ideální pro živé ploty. Roční přírůstek je v ideálních podmínkách až 30 cm.

habr
habr

Buxus

Buxusy nebo-li zimostrázy jsou keře, jejichž některé druhy jsou schopné dorůstat až do výšky 6 metrů. Listy jsou jednoduché se zpeřenou žilnatinou. Jedná se o celkem nenáročné dřeviny, které rostou na slunci i ve stínu. Snášejí lehčí i těžší půdu. Buxusy též snášení i hlubší řez. Roční přírůstek je v ideálních podmínkách okolo 25 cm.

buxus
buxus

Ptačí zob

tačí zob je keř, který dorůstá do výšky okolo 3 metrů. Snáčí velmi dobře řez. Je nenáročnou alternativou při volbě živého plotu. Má tenké listy o délce až 6 cm. Nejlépe se ptačímu zobu daří na slunci a polostínu. Roční přírůstek je okolo 25 cm.

ptačí zob
ptačí zob

Thuja

Thuja, neboli tůje, je zelený jehličnan, který dorůstá až do výšky několik desítek metrů. Velmi často jsou pěstovány jakožto okrasné živé ploty. Tůje také dobře snáší jejich sestřih. Tůjím vyhovuje i polostín či zastíněné plochy. Roční přírůstek je v ideální případech až do 50 cm, častěji však méně.

thuja
thuja

Cypřišek

Cypřišek je dalším často využívaným jehličnanem při tvorbě živého plotu. Jedná se o jednodomé dřeviny pyramidálního tvaru. Různé kultivary cypřišku lze využít jako souvislý živý plot nebo i jako tvarované solitéry. Roční přírůstek je do 25 cm.

cypřišek
cypřišek

Tis

Vybrané kultivary tisu jsou též vhodné pro živý plot. Tis je též vhodný pro využití jako zahradní solitér. Roční přírůstek tisu obecného (červeného) je okolo 30 cm.

tis
tis

Založení živého plotu

Před založením živého plotu si dobře rozplánujte umístění jednotlivých rostlin z ohledem na budoucí nárůst do výšky, ale i o nárůst do šířky. Nesázejte živý plot až na současný drátěný plot, vždy plánujte vzdálenost plynoucí z jeho nárůstu. Většinu živých plotů je vhodné sázet na jaře, případně až do podzimu. Záleží vždy na nadmořské výšce a s tím spojeném vhodném podnebí.

Údržba živého plotu

Pravidelné nárůsty u živého plotu nám v brzké době připraví další povinnost údržby. Tvarujte a zakracujte živý plot, tak aby tvořil kompaktní jednolitý monolit. V dnešní době jsou ideálním pomocníkem elektrické a aku nůžky na živé ploty. Zahradní odpad
z odstraněných přírůstků je pak ideálním materiálem pro tvorbu mulče a drtě.

Odborníci a zahradníci preferují zahrady, které se během roku mění a vytváří tak různé kombinace barev a tvarů. Nejméně oblíbeným živým plotem odborníků je tak tůje. A jak je na tom tůje u Vás?

Anketa

Který z následujících živých plotů preferujete Vy?
2 votes · 2 answers