Superpotraviny – podvod nebo zázrak?

Víte co jsou to superpotraviny? Ačkoliv byl tento výraz použit už na počátku 20. století, mnoho z nás i dnes nemá přesně jasno co jsou a k čemu jsou dobré. Přestože neexistuje žádná oficiální definice co je to superpotravina, více a více slýcháváme od specialistů na zdravou výživu právě toto označení. Co tedy toto slovo označuje?

Jedná se o velmi výživné potraviny, plné vitamínů, minerálů, vlákniny a živin. Jelikož se však jedná o označení marketingové, není se čemu divit, že proti tomuto označení vystupují něketří odborníci. Dle jejich názoru se jedná o matení zákazníka, zákazník se může mylně domnívat, že se jedná o výjmečnou potravinu a ty ostatní jsou potom automaticky nehodnotné.

A jaké potraviny můžeme mezi superpotravinyzažadit? Mezi superpotraviny lze zařadit například červenou řepu, borůvky, ořechy nebo i fazole a čočku. Nesmíme zapomenout ani na avokádo, mango nebo třeba kiwi. Výčet superpotravin může na základě výše popsané nejisté definice být i mnohem delší. Svým způsobem se v každém regionu může objevit specifická skupina lokálních potravin, které za superpotraviny budou obchodníky označeny.

Zastavíme-li se u některých výše jmenovaných superpotravin, pak určitě u námi dostupných a pěstovaných tedy v naší republice.

Červená řepa má pozivní vliv na naše játra a ledviny. Oblíbeným způsobem konzumace červené řepy je v podobě šťávy po odšťavnění.

červená řepa

Další superpotravina – ořechy – mají vysoký obsah tuků, bílkovin a minerálů. Jsou skvělým doplňkem například letních ovocných salátů.

Borůvky se vyznačují vysokým obsahem antioxidantů, obsahují mimo jiné i vitaminy A, B, C, draslík, hořčík, železo či mangan.

borůvky

Avokádo je tmavozelené až černé ovoce. Ve středu plodu se nachází kulatá nejedlá pecka. Dužina se dobře roztírá a je vhodná například na avokádové pomazánky.

Mango je ovoce s obsahem vitaminů A, C, beta karotenu a vlákniny. Mango obsahuje jen málo tuku. Plody manga mohou vážit až 2 kg.

Kiwi je ovoce s vysokým obsahem vitamínu C. Kiwi se skvěle hodí do osvěžujících letních salátů.  

kiwi

Fazole jsou mezi superpotraviny zařazovány především kvůli jejich blahodárným účinkům na naše ledviny. Fazole jsou součástí tradiční české kuchyně, a to ve formě jak příloh tak i jako surovina vhodná při vaření polévky.  

Tak jako jsou někteří lidé ochotni připlatit za zboží označené bio, přímo z farmy, opravdu čerstvé apod., existují i ti, kteří rádi zaplatí za zboží označené superpotravina. Je potřeba si v této souvislosti vždy uvědomovat motivace prodejců a vždy se přesvědčit o kvlaitě a původu nakupovaného zboží. V závislosti na motivaci obchodníka se superpotravina stává reklamním sloganem, přičemž některé zboží pak získává označení cenou, která mu nepřísluší. Tak jako může mít superpotravina blahodárné účinky danné její charekteristikou a vlastnostmi, může o své přednosti snadno přijít. V této souvisloti nejlépe poslouží zdravý selský rozum. Vždyť to co je čersrvé bude vždy to nejlepší, nebo-li jakékoliv úpravy potravinám vždy ubírají jejich klady. Podle výživových odborníků je též pravdou, že lokálně dostupné potraviny jsou pro náš organismus vždy prospěšnější, než ty cizokrajnější. Ať je tedy superpotravina marketingovou strategií obchodníků, nebo snad novým životním stylem, je nutné vždy myslet na vyváženost jídelníčku.