Rekord za obraz v české galerii! Kupka vydražen za 65 milionů korun

Za rekordní sumu byl vydražen obraz Františka Kupky Plochy příčné II. Obraz tohoto průkopníka abstrakní malby se vydražil za 65 milionů korun. Spolu s aukční přirážkou tak nový majitel zaplatí 78 milinů korun. Vyvolávycí cena tohoto obrazu přitom byla relativně řečeno pouhých 28 milionů korun. Jedná se o obraz vytvořený technikou olej na plátně. Jeho datace je označena rokem 1923. Jedná se o zarámovaný obraz se signaturou. Velikost tohoto obrazu je 81 x 63 centimetrů.

František Kupka se narodil 23. září 1871 v Opočně. Vyučil se sedlářskému řemeslu, ale již v mládí maloval obrázky svatých. Zásluhou svého talentu mohl studovat na Akademii výtvarných umění v Praze a Akademii výtvarných umění ve Vídni. Později byl jakožto stipendista vyslán do Paříže, která ho v mnohém inspirovala. Ve svém životě se věnoval malování, grafickému designu a též byl vysokoškolským učitelem. František Kupka byl vyznamenán Řádem důstojníka Čestné legie. Po první světové válce byl Kupka jmenován profesorem pražské Akademie. František Kupka je jedním ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Převážnou část života žil a tvořil František Kupka ve Francii. František Kupka zemřel 24. června 1957 v Puteaux ve Francii.  

malíř

Vydražený obraz měl jeho původní majitel v soukromé sbírce a několik desetiletí tak byl před veřejnosti skrytý. Aukce, která proběhla v Praze na Žofíně prostřednictvím aukční síně Galerie Kodl, tak odhalila opět klenot českého autora, v tomto případě i puncem rekordu v podobě rekorní vydražené částce. Odhadní cena tohoto obrazu se přitom ještě před aukcí pohybovala v úrovní mezi 40 a 60 miliony korun. Nový rokord tak překonal o 3 miliony původního držitele prvenství, kterým by též František Kupka, tentokráte s obrazem, který má název Protihodnoty (Série C I.). Samotná aukce obsahovala 250 děl se souhrnou vyvolávací cenou přes 150 milionů korun. Tato souhrná vyvolávací cena byla v aukci navýšena na úctyhodných 319 milionů korun. Je tedy vidět, že výtvarnému umění se u nás v současné době opravdu daří. Pro porovnání, druhou nejdražší vydraženou položkou byl obraz Jakuba Schikanedera – Mlékařka. Vydražil se za též úctyhodných 19,5 milionu korun. Tento obraz přitom startoval na vyvolávací ceně 4 miliony.

Pokud porovnáme český rekord se světovými rekordy, je stále ještě co dohánět. Mezi nejdraří vydražené obrazy světa patří obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho vydraženého za 450,3 milionu dolarů, což je zhruba 9,8 miliardy korun . Jedná se o dílo zobrazující Ježíše Krista se jménem Salvator Mundi, tedy Spasitel světa. Druhým nejdražším obrazem světa je obraz Willema de Kooninga: Interchange, tedy Výměna. Tento obraz se prodal za 303 milionů dolarů, což je cca 6,5 miliardy korun.

hodnota stoupá

Mezi vyhledávané české autory a autorky, které trhají aukční rekordy patří bezesporu nejenom František Kupka, ale například i Toyen (rodným jménem Marie Čermínová), jedna z předních představitelek evropského surrealismu. V roce 2018 byl obraz této malířky nazvaný A teď, když přijde čas vydražen za 19,4 milionu korun (cena uvedena včetně aukční přirážky). O rok dříve se obraz se jménem Šero v pralese, též od malířky Toyen, prodal za 30 miliónů korun (cena uvedena včetně aukční přirážky).

Investice do výtvarného umění nabírají v tuzemsku zajímavé otáčky a věřme, že současné rekordy jsou jen předzvěstí stoupajícího zájmu o tento obor investic. Již nyní, ač se to může zdát hodně vzdálené, se můžeme těšit na pokoření magické hranice 100 milionů korun.

A co Vy? Myslíte si, že se vyplatí investovat do výtvarného umění?